helikon
Data: 2016-05-18

Helikon to rodzima marka odzieży i oporządzenia, której chyba nie trzeba żadnemu miłośnikowi militariów i outdooru przedstawiać.

Założona w 1983 roku firma, początkowo skupiała się na sprzedaży szpeju z demobilu, po kilkunastu latach działalności podjęto owocną w skutkach decyzję, o produkcji własnej linii odzieży o charakterze militarnym… i właściwie wtedy się wszystko zaczęło 😉

Pierwszy polar Helikon-tex

Mój pierwszym kontakt z Helikonem miał miejsce około roku 2002, wtedy to bowiem zobaczyłem na “taktycznym” starszym koledze czarny polar helikon classic army (wtedy jeszcze chyba bez nazwy modelu) którego widok wywołał niekontrolowany opad szczęki i trywialnie mówiąc ślinotok. Z pewną dozą nieśmiałości podbiłem do taktycznego jegomościa i poprosiłem o wyjawienie tajemnicy tego militarnie wyglądającego wdzianka. Nazwa – Helikon, była mi równie obca co smak piwa bezalkoholowego, zapadła jednak w pamięci i rozpocząłem poszukiwanie informacji na temat producenta i serwowanego asortymentu.

Wycieczka do zaprzyjaźnionego sklepu z demobilem, pozwoliła mi poznać skromną jeszcze ofertę Helikona oraz ceny, które o zgrozo, były bardzo przystępne i prawie dostosowane do kieszeni świeżo co upieczonego absolwenta WSP. Zakupiony wtedy polar służy mi po kilku naprawach i małym tuningu do dziś, będąc nieodłącznym elementem stroju podczas wycieczkę do lasu czy dłuższy spacer z psem. Prosty krój, wzmocnienia w newralgicznych miejscach, sensowne rozmieszczenie kieszeni, regulowany pas i kołnierz oraz wysoka jakość materiałów i wykonania, zaserwowane w bardzo przystępnej cenie oraz militarnej (wtedy tylko czarnej i zielonej) kolorystyce – spowodowało, że polar Helikona szybko zagościł w kręgach militarno outdoorowych.

Nowe produkty Helikon-tex

Helikon Początkowo oferta firmy spod Wrocławia, była nader skromna i inspirowała się głównie sortami wojskowymi USA (np. spodnie i kurtka M-65) z upływem czasu Helikon nieustannie rozwijała swoją gamę produktową, by w okolicy roku 2014 stać się najpopularniejszym w Europie producentem odzieży militarno-outdoorowej (w klasie budżetowej). Do osiągnięcia międzynarodowego sukcesu przyczyniła się między innymi linia odzieży UTL (Urban Tactical Line) w skład które wchodzą spodnie, sof shelle, kurtki itp.

Seria UTL łączy wygodę i użyteczność odzieży stricte taktycznej z dyskretnym nie rzucającym się w oczy wzornictwem … z zachowaniem jednak wysokiego poziomu taktycznego lansu i stajlu 😉

Helikon to nie tylko odzież militarna i outdoorowa, w ich asortymencie można znaleźć również różne typu oporządzenie (torby, plecaki, kieszenie, ładownice, nerki) oraz akcesoria turystyczno survivalowe (kompasy, krzesiwa, noże, menażki, kubki etc.)

Odrębną linią, a właściwie marką objęte są produkty Direct Action – obejmujące wysokiej jakości oporządzenie taktyczne dla strzelców i służb mundurowych, o klasie porównywalnej z amerykańskimi markami typu TAD GEAR, BLACKHAWK czy 5.11. We wczesnej fazie rozwoju są ponadto nowe linie: Medical (oporządzenie medyczne), Outback (odzież turystyczna typu fast&light), Bushcraft (survival) oraz Range (dla strzelców) co tylko podkreśla dynamiczny rozwój i ekspansyjną politykę firmy Helikon.

Moja kolekcja Helikona również uległa powiększeniu, oprócz starego polaru classic army z przyjemnością noszę na co dzień spodnie UTP (oczywiście w ripstopie), na chłodniejsze dni zakładam gruby i bardzo ciepły polar helikon Patriot z kapturem, jesienią śmigam w soft shellu Trooper i czapce polarowej; oczywiście z logo Helion.

Przyznam szczerze, że naprawdę napawa mnie dumą fakt, że z małej zapewne rodzinnej firmy wyrosła znana na całą Europę marka, której produkty widoczne są na każdym niemal kroku w całej Polsce. Helikon noszą bowiem wszyscy począwszy, od przeciętnego Kowalskiego poprzez strzelców, airsoftowców, militarystów, turystów, pracowników służb mundurowych (Straż Leśna, Służba Więzienna, Straż Graniczna) zdarzają się nawet marginalne przypadki użytkowania przez Żołnierzy.

Helikon zaczynał od kilku modeli odzieży w 3 kolorach, obecnie oferuje kilkaset produktów w 40 kolorach/ kamuflażach i co najważniejsze nadal w przystępnych cenach, dla mnie wybór jest prosty- w spodniach Helikona nic Cię nie pokona 😉


Ankieta

Jakie produkty marki Helikon lubisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...1 komentarz
  • Zizi

    A na oficjalnej stronie Helikona nie ma absolutnie słowa o tym, że to polska marka. W ‘about us’ słowa o Polsce. Więc możemy być dumni, ale tak na wszelki wypadek nie przyznamy się za granicą, że jesteśmy z Polski. W epoce zalewu Europy chińską tandetą podpisanie produktu hasłem Made in Poland jest naprawdę powodem do dumy. Niestety najczęściej polskie produkty nie są podpisywane wcale lub ewentualnie znajdziemy Made in EU, co jest równie żenujące. Proponuję wyjść z cienia i kompleksów, bo nie ma się czego wstydzić.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *