maski antysmogowe
Data: 2017-02-10

Z czym Wam się kojarzą maski antysmogowe? Oczywiście z Japonią i Chinami, choć problem ten, do tej pory lekceważony, w ostatnich tygodniach dotarł do świadomości Polaków ze wzmożoną siłą.
Wraz z nadejściem srogich mrozów, smog w alarmujący sposób przekroczył dopuszczalne europejskie normy. Do najbardziej “skażonych miast” zaliczono Kalisz, Kraków, Częstochowę, Łódź, Jelenią Górę, Bydgoszcz i Gliwice.
Sytuacja stała się na tyle groźna, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa odradzało spacery i uprawianie sportu na świeżym powietrzu, ograniczenie wietrzenia pomieszczeń, zachęcano również do wybierania komunikacji miejskiej zamiast własnych pojazdów.
Chemiczny syf oraz ogromne zapylenia mają katastrofalny wpływ na nasz układ krwionośny, oddechowy oraz nerwowy, szczególnie narażone są kobiety w ciąży i dzieci oraz osoby starsze i alergicy.

Tyle faktów, trochę postraszyłem … rozwiązanie na szczęście jest w zasięgu ręki. I nie mówię oczywiście o wyjeździe z kraju, tylko o zaopatrzeniu się w maski antysmogowe, których od pewnego momentu na rynku mamy naprawdę spory wybór.
Kojarzycie postać Bane – zamaskowanego(dosłownie) antagonisty Batmana? Takie było moje pierwsze skojarzenie po zobaczeniu swojego odbicia w lustrze z nałożoną na twarz maską! Klimat i stajl jest na szóstkę.

Jak działa maska antysmogowa?

maska antysmogowaW bardzo prosty sposób, zakładamy ją bowiem na twarz, osłaniając usta i nos, zapinamy (na rzep) z tyłu głowy, dopasowujemy i voila! Maski dostępne są w kilku rozmiarach, co pozwala na ich prawidłowe dopasowanie do naszej anatomii. O stylistyce nie będę się rozwodził … w znakomitej części ich wygląd jest po prostu zaje…fajny 🙂 W zależności od potrzeb możemy wybrać maskę antysmogową w dyskretnym, miejskim lub typowo sportowym stylu, który bankowo przyciągnie uwagę przechodniów i kierowców.
Sama maska wykonana jest najczęściej na bazie elastycznego neoprenu wysokiej jakości, który jest przyjemny i miękki w dotyku i można go oczywiście prać.

Co dają filtry antysmogowe?

Sercem maski są jednak wymienne filtry, pełniące rolę “drugich płuc” i chroniące nasze zdrowie. Przed czym chronią filtry? Szybciej chyba będzie odpowiedzieć, przed czym nie chronią 😉
W zależności od modelu i przeznaczenia maski (np. do użytku codziennego, do wzmożonego wysiłku) stosowane są różnego rodzaju specjalistyczne filtry. Do najbardziej popularnych i powszechnie stosowanych należą dwa opisane poniżej.

  • Filtry submikronowe HEPA-TYP wyłapują cząsteczki stałe o wielkości do 0,3 mikrona. Oprócz zatrzymywania 99,7% zanieczyszczeń stałych, wspomniane filtry chronią przez większością wirusów, bakterii, komórek grzybów i pierwotniaków.
  • Filtr DACC wytwarzany jest na bazie dynamicznego węgla aktywnego (95%), który pierwotnie opracowano przez brytyjską armię do ochrony przez substancjami chemicznymi i bakteriami w czasie wojny. DACC jest niezwykle skuteczny w filtrowaniu zanieczyszczeń powstających przy emisją spalin, chroni przed dwutlenkiem siarki, tlenkiem ołowiu, pyłkami kwiatów oraz kwaśnymi gazami.

Sprawne “płuca” maski wspierane są przez wydajne “skrzela” czyli zawory Techno, które zapewniają lekkość oddychania oraz bardzo wydajne wydalanie dwutlenku węgla, ciepła i pary wodnej. Specjalna konstrukcja zaworów oraz ich ogromna wydajność gwarantuje komfort użytkowania maski.
Maski są niezwykle komfortowe, już po kilku minutach zapominamy, że mamy coś na twarzy, brakuje tylko możliwości picia przez specjalny wężyk jak ma to miejsce w wojskowych maskach przeciwgazowych 😉

Dla kogo są maski antysmogowe ?

Tak naprawdę dla wszystkich, którzy żyją w dużych aglomeracjach miejskich i są wystawieni na działanie miejskiego smogu.
Możemy je nosić w drodze do pracy, podczas spaceru z psem, w okresie podwyższonej zachorowalności na grypę, w środkach komunikacji miejskiej oraz podczas każdej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, tj. podczas biegania, jazdy na rowerze, rolkach etc. Maski od dawna stosują również zawodowi sportowcy podczas treningów wydolnościowych.

Czy warto wydać kilkaset złotych na maskę i filtry? Jednoznacznej odpowiedzi bez mrugnięcia okiem udzieli wam każdy, kto mieszka w jednym z wymienionych wcześniej miast. Kwota nie jest oczywiście niska, z drugiej jednak strony, jeśli musimy żyć w aglomeracji miejskiej, warto zadbać o zdrowie, zwłaszcza w sytuacji podwyższonego wysiłku na „świeżym powietrzu” … poza tym fajna maska antysmogowa zawsze dodaje kilka punktów do lansu 😉

Sprawdź ofertę masek antysmogowych w Hobby4Men https://www.hobby4men.com/odziez-i-obuwie/maski-antysmogowe-i-filtryBrak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *