Data: 2016-03-10

Brzydka pogoda może nam bardzo pokrzyżować plany. Dlatego warto wiedzieć jaka będzie pogoda, żeby można było się do niej dobrze przygotować.

Planując pieszy rajd, wycieczkę rowerową, a nawet wybierając się na długi spacer z kijkami trekkingowymi warto sprawdzić pogodę, na przykład w serwisie informacyjnym. Co jednak wtedy, gdy nie mamy dostępu do informacji z sieci, telewizji, radia i jesteśmy zdani tylko na siebie? Należy wtedy obserwować przyrodę.

Najbardziej przydatna okazuje się w tym wypadku obserwacja chmur. Zwracajmy zatem uwagę, czy niebo jest bezchmurne czy nie. Ruchy powietrza, ciśnienie atmosferyczne, temperatura to wszystko ma wpływ na to, jak chmury wyglądają. O ładnej pogodzie przynajmniej na najbliższe godziny będą świadczyć chmury (zazwyczaj małe białe obłoki) unoszące się wysoko nad ziemią. Duże, ciemne chmury wiszące nisko nad ziemią będą zapowiedzią załamania pogody i zbliżającej się burzy.

Zasadniczo chmury dzielimy na: cumulonimbusy, cumulusy, stratocumulusy i cirrusy. Te pierwsze zwane, także chmurami kłębiasto – deszczowymi niemal zawsze zapowiadają kiepską pogodę. Może z nich padać deszcz, a nawet grad. Są to ciężkie piętrzące się chmury, którym często towarzyszą wyładowania atmosferyczne. Natomiast cumulusy to chmury kłębiaste zapowiadające ładną pogodę, jednak kiedy zaczną się zbijać w większe i ciemnieć, niechybnie spadnie z nich deszcz. Stratocumulusy to chmury kłębiasto – warstwowe zazwyczaj zapowiadają przelotne deszcze, ustające z reguły wieczorem. Zdecydowanie najbardziej będziemy się cieszyć, gdy na niebie pojawią się cirrusy o włóknistych kształtach, bo zawsze oznaczają dobrą pogodę.

Symptomy zmieniającej się pogody można też zaobserwować jeszcze w innych miejscach. Zachowania zwierząt, obserwacja roślin też może dostarczyć sporo informacji. Wystarczy spojrzeć na szyszki, które reagują na nadchodzący deszcz. Szyszka gdy jest sucho otwiera się, gdy idzie deszcz będzie zamknięta. Zimą gwieździste niebo oznacza mroźną noc, bo nie ma chmur powstrzymujących ucieczkę ciepła. Nie dajmy się zatem zaskoczyć pogodzie i bacznie obserwujmy otaczający nas świat przyrody.

Tagi:


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *